Скорошно проучване на ЕС показва, че населението на най-новите страни-членки е неудовлетворено от жизнения си стандарт.
Докладът на ЕК, озаглавен “Социалната ситуация в ЕС през 2009” съдържа данни за “огромни разлики” между 27-те членки по този показател. Най-неудовлетворени са българите, унгарците, гърците, и румънците. Най-доволни от икономическото си положение са скандинавците.
След кризата наемите, цените на имотите на газта се увеличиха в цяла Европа. Запитани за трудовата си удовлетвореност, унгарци и литовци заявяват, че е имало драстично влошаване на трудовия пазар през последните 5 години и са песимистично настроени за бъдещето. В сравнение датчаните и холандците виждат подобрение на трудовия пазар.
Безработицата се е увеличила в много европейски страни, като най-високите нива са в Испания, Латвия и Естония. Унгария, Латвия и Румъния са получили спешни международни заеми в подкрепа на банковия сектор.
По отношение на имотни цени кипърците са най-неудовлетворени. При тях стойността на този показател е -7.5. Резултатите се изчисляват по ликертова скала от -10 (крайно неудовлетворени) до 10 (удовлетворени). Българите, латвийците, румънците, испанците, унгарците, поляците и малтийците имат стойност под -5 по този показател.
ЕК предупреждава, че “страните с добри социални условия ще се радват на икономически растеж, докато бедните страни ще станат още по-бедни.”