„Със законопроекта, добил известност като проекта за „спящите акции“ от масовата приватизация, се нарушават редица разпоредби на националното и европейското законодателство. На първо място е неприкосновеността на частната собственост“. Това коментира пред БНР юристът Иван Даскалов, юрист от Асоциацията на директорите за връзка с инвеститорите в България.
„Говорим за последваща национализация, тъй като се вменява задължение на притежателите на ценни книжа, допуснати за търговия на фондовата борса, в едногодишен срок след влизане на закона в сила, да бъдат прехвърлени в клиентски подсметки при инвестиционен посредник. Така на акционерите с акции в процеса на масовата приватизация ще се вмени задължение за заплащането на такси вместо сегашното безплатно съхранение“, допълни Даскалов.
По думите му това ще създаде липса на свободна воля за граждани, притежатели на такива акции.
„Основният проблем е, че нищо не налага предприемането на подобни мерки у нас. Няма държава в ЕС, в която да има подобна въведена практика... Говори се за акции, които самият законопроект определя като „спящи“. Възможно е такива акции да не са спящи, доколкото има акционери, които получават дивиденти“.
Според Даскалов е необходим голям обществен дебат по темата и информираност на населението.