На практика се създава второ НСО. Тяхното смесване /бел. ред . СОБТ и жандармерия/ също е един проблем. При СОБТ има много опасен контингент за противодействие. Жандармерията е много по-социална. Тяхната подготовка трябва да е различна. Това каза бившият шеф на ГДБОП и НСО ген. Румен Миланов по БТВ.
Ставащото в момента, явно има политическа компонента. Системата за национална сигурност е тромава система и тя не е толкова гъвкава като политическата. Има реална опасност за първата. Няколко НСО-та ли ще правим?!
Има прецедент. До там я докарахме-президентът да има една структура, премиерът друга. Ами как ще се планират ресурсите, подготовката на кадрите, координацията между тях? Възникват професионални въпроси. Съдебната власт има своя охрана. Към Бюрото за защита на свидетелите също се създава нещо подобно. Е, 50 НСО-та ли ще имаме? Големият въпрос е координацията между тези структури.
Ще видите, че ефективността ще намалее на тези структури. Какво ще правим с НСО сега? В МВР кога ще изградим новите кадри. Процесът изисква време. Говорим за качеството на продукта. Бюджетът на МВР може да се разгледа през НС, така че той не може да остане скрит. Кому е нужно това упражнение. Гледам с голям скептицизъм на него. Акад. Воденичаров имаше идея за актуализиране на тази система. Ако мога да направя нещо, ще го направя в негова памет.
Ако говорим за системата за национална сигурност, тя е в компетентността на МС. Не е въпрос дали някой иска да бъде охраняван, а дали се налага. И комисия оценява това. В МВР също се създава такава комисия, която ще се ръководи от главния секретар. Аз лично бих направил нещата по друг начин.