На България ще й се наложи да плаща стотици милиони евро заради заменките на земи, които са извършени по времето на тройната коалиция. С тези думи откри пресконференицята в Министерския съвет премиерът Бойко Борисов, предаде БНР.
Борисов съобщи, че правителството е получило писмо от ЕК, в което се поставя двайсетдневен срок, за да се докаже, че замяната на територии не е държавна помощ. В противен случай комисията ще заведе дело срещу страната ни.
Министър-председателят бе категоричен, че той няма да се опитва да оправдава заменките, защото е напълно наясно, че става дума за престъпление. Само за 15 от почти 50-те сделки, санкциите могат да достигнат четвърт милион. Земите са продавани по цени от 8 лв. за кв.м.
Искът към България ще бъде за 55, 205 млн. евро, сиреч 110 млн. лв. Българските данъкоплатци трябва отсега да знаят, че ще платят на Станишев, Доган и царя за заменките за горите, а ако предназначението е променено на тези само 15 заменки, стават 126 млн. евра, над 230 - 240 млн. лв.
Информацията, която имаме е, че сумата ще стигне до милиард и половина. Всеки българин трябва да извади от джоба си и да плати за Доган, Станишв и царя, каза премиерът Борисов.
Борисов е изпратил писмото на ЕК до главния прокурор Борис Велчев и се надява той да започне веднага проверки, както и да се търси персонална отговорност за милионите, които страната ни трябва да плати като санкции. Ще се проучва и има ли юридическа възможност сделките да се анулират.
На въпроси кои са тези 15 заменки, премиерът отговори: „Надявам се главният прокурор да започне да ги задържа. Да ги вика на проверка и там да седите и да ги снимате. И веднага ще блеснат всички там котараци, кръгове и всичко, което Станишев говори. Там ще блеснат", заяви Бойко Борисов.
Не е ясно дали сред тези земи са и възстановените имоти на Симеон Сакскобургготски.
За още по-голяма финансова секира съобщи министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов. Той каза, че има опасност Еврокомисията да спре финансирането по Програмата за развитие на селските райони, по която са предвидени 3.2 млрд. евро до 2012 година.
Получено е писмо, в което се казва, че порочни практики, които са установени по програма САПАРД са пренесени и в програмата за селските райони.
Срокът, който се дава на България е в рамките на два месеца да коригира в ход обществените поръчки, да гарантира, че няма фалшиви оферти и фалшива свързаност между фирми, поясни още Мирослав Найденов.