”Новият термин, който използва и Световната здравна организация, е втори пик, а не втора вълна. Този втори пик се наблюдава в доста страни по света”. Това заяви за доц. Михаил Околийски.
Наблюдавахме едни задружни и осмислени мерки доста дълго време във връзка с пандемията от коронавирус. Това, което наблюдаваме сега, го приемаме с известна доза тревога, защото подобно разхлабване на мерките би могло да бъде в един контекст на общество и хора, които продължават да упражняват протективно поведение, каза още той пред БНТ.
По думите му увеличеното ниво на новозаразили се през последните дни отразява тенденции на клъстерно разпространение на вируса сред хора, които за много кратко време са били заразени.
Той посочи, че в столицата на Китай - Пекин, е въведено военно положение, за да се спре разпространението на вируса в това ново огнище. В момента световната пандемия е съсредоточена в Бразилия и в Латинска Америка, където са доказани 75% от новите случаи. САЩ също будят голяма тревога, открои той.
Околийски напомни, че от самото начало СЗО предупреждава за големите щети, до които може да се стигне за много кратко време в страните със слабо развити и недобре финансирани здравни системи като тези в Близкия Изток и Северна Африка.
Доц. Околийски изрази надежда, че пикът на повишена заболеваемост в България ще бъде временен. Такова заявление има от хората, които работят на терен в тези клъстери, уверяват, че се справят със ситуацията там. Околийски подчерта, че неразпространението на вируса зависи от отговорността на всеки един от нас.
"Сега е моментът да се вгледаме в себе си и да се научим да упражняваме тази скромност, на която се научихме през месеците на изолация. Да изведем някакъв смисъл от тази физическа изолация от началото и да станем по-добри като хора, по-усъвършенствани като личности, а не стремглаво да се върнем към старите си практики отпреди това", каза доц. Околийски.
По отношение на перспективите за откриването на ваксина, Околийски подчерта, че СЗО полага усилия "това научно откривателство да не се превърне в състезание". Затова беше създаден Пакт за солидарност, в който участват повечето страни по света. Целта е всяка страна да има равен достъп до ваксина.