Когато видиш премиера сниман да спи беззащитен, значи има някакъв проблем, защото следващият отблясък може да не е от светкавицата на камерата. При условие, че един от най-охраняваните държавни мъже е сниман без да знае, това не говори добре за системата на сигурност като цял.
Това заяви в предаването "120 минути" по бТВ бившият главен секретар на МВР Калин Георгиев. Припомняме, че той подаде оставка след идването на власт на кабинета Орешарски и веднага след това пое дирекция "Сигурност" на Българо-американска кредитна банка АД, където основен акционер и председател на Надзорния съвет е Цветелина Бориславова. Банкерката е обществено известна освен като бизнесдама и като една от малкото жени, които в миналото са демонстрирали публично интимната си връзка си с Бойко Борисов.
Според Георгиев вероятно проверките, които се правят, ще дадат резултат.
"Има един орган в България, който упражнява надзор за законност и може да нареди проверка. Ако прокуратурата прецени да назначи експертизи, имаме достатъчно качествени специалисти, които всъщност сега не ги знам къде работят.", каза още бившия държавен служител.
По думите му в момента дори без законови промени, МВР при поискване от страна на президента, председателя на парламента и премиера, може да ги охранява.
„Ако ме питате дали МВР ще охраняват по-добре от професионалните бодигардове на НСО – едва ли, но със сигурност могат да изградят капацитет, а дали е необходимо е политическо решение“, посочи още Калин Георгиев.
Георгиев отказа да каже дали по времето, когато той е бил главен секретар на МВР се е работело по Баневи, Арабаджиеви или Васил Божков, обяснявайки, че всичко е с гриф за секретност.
На въпрос дали е възможно връщането на бизнесмена с 18 повдигнати обвинения Васил Божков, Георгиев отбеляза, че ако местното законодателство на държавата, в която е, позволява връщане на определени хора, то би могло да стане. Има страни, в които решението на съдебния орган се утвърждава от съответния емир, припомни той.
„Ако не го позволява, нашата държава няма как да се меси в чужда юрисдикция, в закони на други страни, които са много различни от нашите“, допълни Георгиев.