“Проблемът е, че властта се разкрачи, разкъса, раздвои, разтрои, между множество интереси, които трябва да обслужи“, каза пред БНР психолингвистът Стела Богомилова в коментар по темата защо хората спряха да слушат инструкциите на властта за мерките срещу Covid-19.
“Властта има интерес да има имидж и репутация пред обществото, има интерес да стикова действията си и мерките съобразно експертизи, само че самите експертизи са противоречиви“, посочи тя.
“Обществото е нормално да реагира разнообразно, но при всички случаи в двете крайности на нормата – или да се подцени проблемът като несъществен, повече отколкото е нормално, или да се надцени проблемът – да се предизвика една тревожност, страх, объркване, несигурност. Това в психологията се нарича “принцип на акордеона“ – свиваме, разгъваме“, посочи още Богомилова.
“Понеже минаха Държавните зрелостни изпити за 12-и клас, и във връзка с това, че се падна Елин Пелин бих посочила като пример повестта “Гераците“. Там има като централен проблем едно имане, зарито съкровище, за което всички говорят, но никой реално не го е виждал. Ако направим тази аналогия, че обществото и властта съотношение както е един клас и един учител – как бихте се почувствали, ако ваш учител, авторитетният възрастен, родителят, властта дава противоречиви, разнопосочни инструкции“, коментира още тя.