Правилата демонстративно не се спазват точно от тези, които трябва да ги охраняват. Това запали фитила на недоволството. Едно е да казвате, че управляващите не се справят с корупцията, а друго е да има протест, който казва, че те са част от този проблем, поддържайки система, която непрекъснато възпроизвежда корупция, а тя е заплаха. Протестите и техният резултат са началото, а не краят на каквото и да било.
Това каза пред БНР социологът Марчела Абрашева.
„Новото в протестите е, че желанията за промяна имат ясен фокус. Не става дума само за оставка на управляващите, иска се и оставката на главния прокурор и то не толкова като личност, а като характеристика - наличие на правораздаване и на правоохраняване, характеристика, която е условие за извършване на промяната.“
Според нея ясно на хората е показано, че не просто има мафия и че в тази ситуация никой няма гаранция, че някакво право ще бъде спазено.
„С едно-две изключения всички партии се опитват да преформулират протеста и да го приравнят на това, което е бил преди", посочи Абрашева и допълни:
"Хората на площада ще бъдат по-устойчиви от обикновено. Темата за правото, за реда излезе от сферата на експертните мнения."