НОВИНИ


Лидерският сблъсък в Брюксел: Четвърти ден на ожесточени преговори

9 4527 20.07.2020
Лидерският сблъсък в Брюксел: Четвърти ден на ожесточени преговори
БГНЕС

Два дни трябваше да продължат преговорите в Брюксел относно възстановителния план на ЕС след COVID-19. Днес обаче бе даден старт на ден №4, а по нищо не изглежда да има светлина в тунела. Постигането на споразумение сякаш все още е твърде далеч. Очертава се това да е най-продължителната среща на върха от тази в Ница през 2000 г., която продължи пет дни.


Поради тази причина никой не знае кога премиерът Борисов ще се върне в България и дали прибирането му у дома ще бъде последвано от оставка, след като вече 12 дни страната ни се тресе от антиправителствени протести.

 

Проблеми освен у нас обаче има и в цяла Европа. Основната разделителна линия относно икономическите мерки е и между двете най-тежко пострадали от епидемията държави - Испания и Италия. Сред тях са и други държави-членки на ЕС, които искат ограничаване на размера на фонда и строг контрол при разпределението на парите, пишат от BBC. Те твърдят, че предложеният пакет от 750 милиарда евро е твърде голям и трябва да се състои по-скоро от заеми, а не от безвъзмездни грантове.

 

Преговорите в понеделник започват с поредна доза пререкания. Френският президент Еманюел Макрон тропнал по масата и заплашил да напусне. Причината - според него така наречената “пестелива четворка” (Швеция, Дания, Австрия и Нидерландия) излагат целия проект на риск. А нидерландският министър-председател Марк Рюте е признал, че лидерите са "близо до провал" и разговорите може да се "разпаднат".

 

Огромни са нападките към Рюте. Премиерът Борисов заяви, че той се прави на “полицаят на Европа”. Унгарският министър-председател Виктор орбан пък прехвърли цялата вина върху него. Италиански дипломат пък се обърна към Рюте и заяви: В твоята държава може и да се герой за няколко дни, но след няколко седмици ще си отговорен за спирането на ефективния европейски отговор срещу COVID-19.

 

За какво преговаря България не е ясно. Премиерът Борисов замина за Брюксел без да е имало дебат по темата и без да е известно на българските граждани какви интереси ще бъдат защитени в Европа.

 

Какво ще е развитието по преговорите, ще има ли изобщо такова ще се разбере може би в късните часове на днешния ден. Освен 750-те милиарда евро за възстановяване от кризата след COVID-19, европейските лидери преговарят и за 7-годишния бюджет на ЕС в размер на 1074 милиарда евро.

 

“Пестеливата четворка”, заедно с Финландия, продължава твърдо да стои зад отказа си 500 милиарда евро да бъдат отпуснати под формата на безвъзмездни грантове за най-пострадалите от епидемията държави. Водени от г-н Рюте, те казват, че €370 милиарда е максимумът, който трябва да се отпуска срещу изпълнението на условия, включващи правото да се блокират искания за безвъзмездна помощ. Останалите държави - включително Испания и Италия - отказват сумата да падне под 400 милиарда.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама