”Демонстрациите показват, че желанието за истинска демокрация остава силно в духа на българския народ. Голяма част от населението иска легитимно, отчитащо се, демократично правителство вместо еднопартийно управление, ширеща се корупция и прекомерно влияние на олигарси.
Също така днес в България липсва свобода на печата. Не можете да имате реална демокрация без свободна, независима, настойчива преса, която да държи отговорни официалните лица". Това каза пред в "Сега" бившият американски посланик в България Джеймс Пардю.
Според него "днешна България се управлява от вид фалшива демокрация, каквато може да се види в Путинова Русия". "Настоящият политически елит в България трябва да обърне внимание на въпросите, повдигнати от улицата, вместо да се опитва да заглуши или да избяга от посланията, отправени от демонстрациите. Неотдавнашното изявление на посолството на САЩ (в София - б.р.) за ролята на мирните протести в условията на демокрация е отлично резюме на американското виждане за правото на хората да изразяват чрез демонстрации своите искания към правителството. Публичните протести в демокрациите възникват, когато инструментите на правителството не отговарят на очакванията на обществото", казва още той, пише actualno.com.
На въпроса "какви според Вас са приликите и разликите между сегашните протести и предишните", Пардю казва следното: "Сегашните протести отразяват общественото разочарование от състоянието на демокрацията и върховенството на закона в България. Окуражен съм от участието в протестите на множество млади хора, които виждат своето бъдеще увредено от липсата на демокрация и върховенство на закона. Онова, което липсва в момента в България, е истинска политическа алтернатива на сегашния режим. Партията на министър-председателя Борисов фактически разруши политическата опозиция. Не се е появил ясен лидер или организирано политическо движение, които да предложат ясна алтернатива на водачеството на ГЕРБ. Без организирана опозиция политическите игри ще продължат. Надеждата е демонстрациите да произведат ново, легитимно, демократично движение и ново поколение политически лидери с демократична представа за България".
По дучите му "няколко фактора пречат на истинската промяна". "Днес България е общо взето еднопартийна държава без жизнеспособна политическа алтернатива, която отправи предизвикателство към настоящия режим. Както отбелязах, на нацията липсват свободни и независими медии, които да търсят отговорност на официалните лица. Дълготраен и много среиозен проблем са слабостите на върховенството на закона. Без здрава и независима съдебна система е трудно да се постигнат чужди инвестиции и други ползи от демокрацията. Демокрацията винаги е работа в развитие, а развитието често е трудно. В дългосрочен план съм оптимист за България. Демонстрациите са важен индикатор, че народът иска промяна. В крайна сметка те ще придвижат системата напред, но и доколкото западните демократични институции в Европа останат силни....В действителност българският народ трябва да извърши реалната промяна в националната политическа структура", подчертава бившият посланик.
Той коментира "имат ли доверие САЩ на премиера Бойко Борисов, след като заплашиха да наложат санкции заради изграждането на втория етап на газопровода "Турски поток", чието продължение през България се нарича "Балкански поток": Вашингтон отдавна се безпокои от растящата европейска зависимост от руската енергия и нейния потенциал да засили руския политически натиск над Украйна и другаде. В крайна сметка липсата на енергийно разнообразие и зависимостта могат да се отразят на трансатлантическата сигурност. България е важен елемент на това безпокойство. Убеден съм, че България има национален интерес да използва различни източници на енергия и да бъде енергийно независима. Не е в национален интерес България да продължава да е зависима от руската енергия. Русия има силно влияние в България в наши дни и голяма част от това влияние идва от отношенията в сферата на енергетиката. Премиерът е глава на правителството и следователно отговаря за решенията на правителството, включително за енергетиката.