Арестуваният при операцията „Октопод” бивш съветник в ДАНС Алексей Петров няма да бъде поканен през следващата учебна година да води лекции в УНСС. Така ректорът на икономическия университет в София проф.
Борислав Борисов се разграничи от довчерашния си преподавател по "Фирмена сигурност и разузнаване" и съмишленик в Съюза за стопанска инициатива на гражданите.
„Кой можеше да предположи, че до вчера - командир на барети, съветник в ДАНС, човек, който знае най-съкровените тайни на държавата и изведнъж днес...Просто не ми се говори", коментира ректорът скандалните разкрития за връзки с мафията на свой преподавател пред БГНЕС. Той обяснил, че Петров е защитил докторската си дисертация в Академията на МВР, а е доцент в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". В УННС бил само хоноруван преподавател.
"Само за сравнение ще кажа, че всяка година имам по 350-400 хонорувани преподаватели", обясни ректорът. В периода 1990-2000 година дисциплината "Фирмена сигурност и разузнаване" започва да се преподава с титуляр ген. лейт. проф. Стоян Андреев – съветник на президента д-р Желю Желев. Като титуляр Андреев избира за свой асистент Алексей Петров, който дори тогава не е имал защитена докторска степен. След защитата на дисертация на Петров, проф. Андреев се пенсионира и фактически асистентът му го наследява като титуляр, разяснил още ректорът.
Само преди няколко месеца станахме свидетели и как ректорът на Стопанската академия в Свищов доц. Величко Адамов също много бързо се разграничи от плевенския лобист на магистрати Красьо Черния. Именно доц. Адамов нашумя като научен ръководител и бизнес-партньор на човека с ланците. Той се оказа съдружник и с братята Маргини, но и от тях ловко се дистанцира. Сега пък сдружението "За европейско качество във висшето образование и борба с неакадемичните практики и плагиатството" разкри документи, свидетелстващи, че Величко Адамов е плагиатствал в научните си трудове. Установили са, че дисертационния труд на Адамов от 1999 година съвпада с разработка, писана още през 1974 година от французина Жорж Депаленс. Въпреки това обаче продължава години наред необезпокоявано да ръководи академията.