Предложенията, с които излезе премиерът Борисов в петък, могат да се приемат и без да е нужно свикването на Велико народно събрание. В това бе категоричен конституционалистът Атанас Славов. По думите му се касае по-скоро за опит за потушаване на общественото напрежение, а не толкова за жеание за промени.
Единствената точка от предложенията на премиера, за която може би се налага свикване на Велико народно събрание е идеята за намаляване на броя на депутатите от 240 на 120.
Преложението на властта половината ии 200 от депутатите в евентуално Велико народо събрание да се избират мажоритарно всъщност е в услуга на партиите, силни в местната власт, посочва още Славов.
Предложенията за задължително изслушване на главния прокурор от парламента на всеки 6 месеца, както и намаляването на мандата му на 5 години не решават по същество проблемите с правомощнията на обвинител номер 1, категоричен е експертът. Едва ли ще има ефект, смята той, и предложението за разделянето на ВСС на две - на съвет на съдиите и такъв на прокурорите.
Най-голямата въпросителна обаче в момента е дали предложението на ГЕРБ ще събере достатъчна подкрепа от парламенарно представените партии. За да започне процедурата за свикване на Велико народно събрание, то за нея трябва да гласуват поне 160 депутати.