Протестът не е партиен или социален. Няма лозунги и призиви за повече социалност, за заплати, пенсии и т.н. Но има съществено и много важно мото - за справедливост. Този протест е на хората, които казват, че така повече не може.
Това каза пред БНТ вицепрезидентът Илияна Йотова.
"Президентът Радев избра по-честния подход - не зад завесите, а пред завеситеИзлезе с всички рискове, които може да има един президент и един лидер, да каже това, което мисли, с ясното съзнание, че то не може да се възприеме от всички", каза тя.
"Смисълът на стиснатия юмрук на президента, според мен и хората, които дойдоха абсолютно спонтанно първия и втория ден на протеста – те възприеха този юмрук като нещо съвършено друго сила и желание да бъдем заедно, заедно срещу това, което се случва в страната, ситуацията в страната.", допълни тя.
По думите й мостът между Президентството и Министерски съвет не е бил изгорен със сегашните действия на Румен Радев, а много преди това.
„Това се случи няколко месеца след като ние встъпихме в президентската власт.
Очевидното нежелание на изпълнителната власт да работим като две институции, които имат национални цели и интереси, случи се едно противоборство, което беше несериозно и до голяма степен подрива авторитета на институциите в България, а след това се чудим защо хората не ни вярват. Аз съм против и това този „конфликт“ да се представя като конфликт между две личности. Нещата са много по-сериозни. Хората, които протестират, тези 60 000, които излязоха на 10 септември не са там, защото са на страната на Радев или на една политическа сила. Това е едно спонтанно движение и хората, които схващат проблемите си не като породени от две личности, а като проблеми, породени от цялата система, която те не възприемат“, обясни Илияна Йотова.
Тя направи прогноза, че младите хора на протеста ще се увеличават все повече през следващите месеци.