НОВИНИ


Международният отзвук след Великото народно въстание III

19 18030 23.09.2020
Международният отзвук след Великото народно въстание III
БГНЕС

Отново сериозен международен отзвук получават антиправителствените демонстрации у нас. Информационни агенции и престижни издания са отделили подобаващо внимание на вчерашния национален протест.


По-рано споделихме статията на авторитетното германско издание "Шпигел". ФрогНюз припомня, че именно то бе и изданието, разпространило скандалната информация за "флирта" между София и Анкара и предаването на турски опозиционер в ръцете на Ердоган с помощта на българските власти.

 

Припомняме още, че през последните няколко месеца има сериозни и доста критични материали в издания като "Дер Щандарт", "Политико" и "Ню Йорк Таймс". За протестите пишат и агенции от ранга на "Ройтерс", "Евронюз", агенция "Франс прес" и други.

 

Ето и някои от статиите за вчерашните демонстрации:


.

Independent: Хиляди искат оставката на правителството в Деня на независимостта на България

 

Хиляди хора заляха улиците на българските градове във вторник, когато страната празнува своята независимост. Призивите са за оставката на премиера Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев. Те са обвинени в това, че да позволили на олигархичната мафия да изземе контрола в балканската държава.

 

Предимно младите протестиращи заявяват, че искат истински действия спрямо ограничаване на корупцията. Те искат Борисов да си тръгне от поста, който управлява вече трети мандат и е на власт от 2009 г.

 

Протестиращите, които имат подкрепата на около ⅓ от населението на страната, според последните проучвания, искат предсрочни избори, които да се проведат преди края на правителствения мандат през март.

 

Полицейското присъствие в центъра на столицата беше изключително засилено по време на Великото народно въстание. Кордони от униформени оградиха правителствената сграда.

 

През последните месеци демонстрациите протичат сравнително мирно. Въпреки това на няколко пъти има и сблъсъци с органите на реда, като в резултат има и задържани.

 


.

Euronews: България: Хиляди искат оставката на Борисов в Деня на независимостта

 

Хиляди заляха улиците на българските градове в България във вторник, 22 септември, когато страната отбелязва своята независимост. Призивите са за оставката на премиера Борисов и на главния прокурор Иван Гешев. Те са обвинени в задкулисие и в това, че са позволили на на олигархията да изземе контрола над тази балканска страна.

 

Предимно младите граждани настояват правителството да предприеме действия за ограничаване на корупцията и заявяват, че им е дошло до гуша от премиера Бойко Борисов, който управлява вече трети мандат и е на власт от 2009 г.

 

Протестиращите, които получават подкрепата и на около ⅓ от населението според последните социологически проучвания, искат предсрочни избори, вместо редовни, след изтичането на правителствения мандат през месец март догодина.

 

“Изглежда, че през последните няколко дни протестите сякаш губят енергия, но енергията в обществото остава същата”, заявява Христо Панчугов - политолог от Нов български университет.

 

“Още има около 60% от гражданите, които подкрепят исканията на протестиращите и причините, поради които демонстрантите заливат столичните улици вече над 70 дни”, споделя още той.

 

Полицейското присъствие в столицата във вторник беше изключително засилено. Вчерашният протест се проведе в деня, в който страната отбелязва годишнина от своята независимост от Османската империя. Полицейски кордон обгради правителствената сграда.

 

Въпреки че демонстрациите през последните месеци протичат сравнително мирно, на няколко пъти имаше сблъсъци с униформените, като в резултат има и задържани.

В отговор на протестите, Борисов предложи реформи в конституцията, които бяха определени от гражданите като опит правителството да се задържи на власт до редовните избори.

 

“Ако ситуацията продължи по същия начин, изгледите са протестът да се радикализира все повече. Хората са все по-малко склонни да говорят, за да се изгладят различията. Ще ставаме свидетели на все по-голяма радикализация и все повече популизъм от фигурите на политическата сцена, които ще имат негативен ефект”, смята Панчугов.

 


.

Le Figaro: България: Трима полицаи ранени по време на демонстрациите в София 


Трима полицаи са пострадали по време на демонстрациите в София във вторник, когато България отбелязва своята независимост. Участниците в протестите настояват за “независимост от мафията” и искат оставката на правителството. Близо 10 хиляди души излязоха по улиците на столицата, според данни на агенция “Франс прес”. 


Антиправителствени демонстрации имаше и в други градове на страната. Във Велико Търново, където бе кулминацията на вчерашните чествания, по време на речта на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, се чуха възгласи “Оставка!”. 


“Оставка!” и “Мафия” скандираха и протестиращите в София, сред които има много млади хора. Те наддадоха оглушителен вой с вувузели пред правителствената сграда. 


“Искам да мога да живея в България, въпреки че повечето ми колеги в университета ще напуснат страната, веднага след като завършат”, разказва Янина Василева, студент по медицина в столицата. 


Сблъсъци помрачиха иначе тържествената атмосфера, след като в по-късните часове срещу полицията започнаха да летят бутилки, бомбички и камъни. Три редици от униформени бяха образували кордон, а полицаите бяха с бронежилетки, каски и щитове. Полицията  отблъсна протестиращите няколко пъти. Пострадаха трима униформени, според данни на СДВР. 


Ежедневните протести в столицата продължават вече два месеца и половина. Обединени са хора с различни политически възгледи, а настояванията им са за “живот, който отговаря на европейските стандарти”. 


България е най-бедната и най-корумпираната страна в ЕС, според “Трансперънси интернешънъл”. 


Вчерашният протест бе с наименование “Велико народно въстание”, като това е третият подобен национален протест. Първият се проведе на 2 септември. Тогава демонстрацията бе белязана от насилие, а в резултат на сблъсъците имаше 200 ранени, сред котио полицаи и протестиращи. 


В продължение на близо 10 години на власт в България е Бойко Борисов. Мандатът му изтича през март, а премиерът отказва да подаде оставка, като се позовава на нуждата от стабилност в държавата. Това идва в контекста на кризата от COVID-19. Борисов обвинява протестиращите в липса на алтернативен политически проект, като по думите му успех се постига с помощтаа на диалог, а не конфронтации. Думите му са част от изявление във Facebook, където Борисов се изявява. Премиерът напоследък избягва публични появи. 

 

Превод: Джесика Вълчева


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама