Уморен да чака несговорчивата България за проекта "Южен поток", "Газпром" прехвърли вниманието си към Румъния, коментира електронното издание "Республика".Независими експерти предполагат, че засега не става дума за пълно заобикаляне на България. Но чисто теоретично това е възможно, след като ръководството на нашата съседка се оказала по-благосклонно към предложението
Русият "Газпром" покани Румъния, в лицето на държавният оператор на газопроводите "Трансгаз", да вземе участие в проекта "Южен поток". "Трансгаз” на свой ред прие предложението на газовия монополист.
"Румънската страна потвърди заинтересоваността си от участие в "Южен поток" и предаде на руската страна поисканите по-рано данни, нужни за подготвянето на техническо-икономическа обосновка (ТЭО) при вариант за маршрут на газопровода през територията на Румъния", съобщиха от пресцентъра на "Газпром".
В Москва определят отношенията с Румъния в сферата на енергетиката като стратегически. При това "Газпром" не потвърди, но и не опроверга възможността "Южен поток" да заобиколи територията на България, ако позицията на София пречи на началото на строителството.
Експерти са уверени, че в момента "Газпром" работи върху оптимизирането на маршрута на "Южен поток" и няма да се откаже от строителството, дори ако получи контрол над украинските транзитни газопроводи в рамките на международен консорциум, пише руският вестник "Независимая газета". А наблюдатели посъветваха България да побърза с отговора си към Русия.
"Засега, най-вероятно става дума само за включването на Румъния. Но ако България продължи да се дърпа и заяви, че не се интересува от "Южен поток", то ще се наложи страната да бъде заобиколена. Засега от интереса на Румъния не трябва да се правят толкова радикални изводи", смята директорът на Института за национална енергетика Сергей Правосудов.