Венецианската комисия е единственият орган, който може да ни каже колко независим следва да бъде главният прокурор. Трябва да се измислят механизми, по които този независим прокурор, който ще проверява главния прокурор, да е независим наистина, каза Ахладова. Направени са предложения, но се чака становище на Венецианската комисия.
Това заяви правосъдният министър Десислава Ахладова по Нова тв. Тя уточни: "Критиката е освен на ЕК и на Съвета на Европа. България има внесен през 2019 г. един законопроект за изменение на НПК и Закона за съдебната власт. Слд това той е консултиран с Венецианската комисия. След това имаме отново внесен законопроект, имаме конституционно решение и сега ще поискаме становище на Венецианската комисия, която може да ни каже колко независим може да е главният прокурор. Всички са запознати със законопроекта на Министерство на правосъдието, който внесохме. Там се предвижда независим прокурор, който да разследва главния.
Трябва да се има предвид, че критиките са за това доколко този прокурор ще бъде независим от главния. Трябва да се измислят механизми, по които този независим прокурор ще може кариерно и след приключването на мандата му да бъде независим. Законопроектът е внесен в Народното събрание, но трябва да видим и какви предложения ще даде Венецианската комисия.
Предложили сме един законопроект, който искаме напълно да бъде изчистен около тази независимост, каза още Ахладова. „Увеличаването на мандата на този разследващ прокурор, който да не съвпада с този на главния прокурор, е една от темите. Той ще бъде изцяло независим по отношение на главния прокурор. Другата тема, която трябва да бъде обсъдена, е дали той трябва да работи по други дела, или може да се занимава и с други дела, които не касаят само главния прокурор. Според мен той трябва да работи само по дела, които касаят главния прокурор и неговите заместници“, допълни тя.