Това беше просто един невероятен вой на онези, които живеят в югоносталгията в Македония и тези, които живеят в коминтерна у нас. Това е азбука, създадена у нас и която изнасяме навън. Тя си е българска, защо да продължаваме да я наричаме славянска? Ако не бяха дошли учениците на Кирил и Методий в България, сега делото им щеше да остане само като въпрос за повишаване на оценките в историческите факултети.
Това каза в предаването "Лице в лице" по бТВ Александър Сиди от ВМРО, който коментира преименуването на 24 май като Ден на българската писменост, просвета и култура
"Не виждам защо да продължаваме да подкрепяме московската теза, че азбуката е славянска?! Не виждам какъв е проблемът – получихме много поздравления от хора, които не са идеологически обременени'', допълни Сиди.
Депутатът отрече слуховете, че от ГЕРБ са приели предложението на ВМРО за промяна на името на празника, като в замяна от ВМРО са подкрепили ГЕРБ в създаването на временна комисия относно въпроса с новата Конституция.
Няма никаква сделка, просто защото едното няма нищо общо с другото – комисията е част от целия процес, който започна от ГЕРБ. Това че сме гласували за създаване на комисията не означава, че сме гласували новата Конституция. В едно евентуално Велико народно събрание не може да се гласува нова Конституция, ако няма поне 2/3 съгласие от народните представители, обясни Александър Сиди.
"Защо, например, да не попитаме хората на референдум дали искат президентска република? Оттам-нататък има конституционен ред – там се казва каква е процедурата. С референдум няма да приемем Конституцията на г-н Кирилов.
Суверенът е този, който трябва да дава насоката, но България е правова държава, т.е. има си правов ред, по който се случват нещата'', подчерта още той.
Тази комисия трябва да вземе едно-единствено решение и то е дали има смисъл от промени в Конституцията. Пак ще повторя, че тази временна комисия е част от процеса по конституционната процедура, а крайното решение ще има Народното събрание за това дали да се свика или не Велико народно събрание, отбеляза депутатът.
Относно законопроекта на ВМРО за налагане на по-строг контрол върху неправителствените организации у нас, спонсорирани от чужбина, Александър Сиди категорично заяви, че той няма да бъде оттеглен. По думите му един такъв закон ще позволи НПО-тата у нас да бъдат проверявани и така да има пълна прозрачност на дейността им и техните външни спонсори.