Министърът на земеделието М. Найденов допусна, че за заменките са плащани комисионии, а сумите, сигурно са надхвърляли 200 хиляди евро. Те са захранвали партийни каси. Развалянето на сделките по замените по съдебен път обаче било дълъг процес.
В официално писмо ни се дава отсрочка до 24 март, за да дадем отговор за заменките, обяви по БНР министърът на земеделието Мирослав Найденов, който обясни, че утре ще се проведе техническа среща в Брюксел, която има за цел да уточни казуса, който бил много сложен.
Казусът бил юридически от гледна точка на комисията в Брюксел, но у нас той имал и морално измерение, защото най-голямото богатство на България - горите - са били разграбени през прехода. Срещата в Брюксел била поискана от българска страна, за да ни бъдат разяснени процедурата и отговорите.
Министърът съобщи, че развалянето на сделките по замените по съдебен път било доста дълъг процес, при това с неясен край. Сделките с гори засягали над 33 хил. дка, от които вече 8 хил. дка били с променено предназначение.
Да не допуснем ЕК да ни осъди за това, че става дума за нерагламентирана държавна помощ, била основната ни задача. В противен случай ще последва санкция от съда в Люксембург и България ще плаща глоба. Найденов допусна, че най-вероятно за заменките са плащани комисионии, а сумите, които сигурно са надхвърляли 200 хиляди евро, са влизали по партийните каси на съответните партии.