„Резолюцията не е „за“ или „против“ България и това стана ясно още по време на дебата. Дори немският министър по европейските въпроси Михаел Рот обясни, че подобни дискусии са естествени и важни за всяка държава-членка на ЕС. В България има структурни проблеми и обществено недоволство, които са следствие от настоящето управление. Този дебат и тази резолюция са изцяло в защита на българските граждани, които искат промяна.“
Това заяви евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова пред Нова телевизия.
Пенкова обясни, че над 50% от членовете на Европейския парламент са гласували в подкрепа на резолюцията, като голямата част от тях са от лявоцентристкия спектър, която включва либерали, зелени и левите партии. От ЕНП 6 евродепутати гласуваха „за“ резолюцията и 23 с „въздържал се“, които на практика са подкрепили върховенството на закона в България, въпреки партийната линия на гласуване.
След критичния доклад от страна на Европейската комисия, където се представи чисто експертна оценка за състоянието на съдебната власт, медиите и корупционните проблеми в България, с резолюцията беше дадена и политическата оценка от единствения орган в ЕС, който се избира пряко от европейските граждани, а именно Европейския парламент. Доклада, резолюцията и общественото настроение са насочени само и единствено срещу настоящето управление, поясни Цветелина Пенкова.
„Това е снемане на доверие от страна на Европейския парламент към управляващите в България и в същото време израз на подкрепа към българските гражданите. Не приемам да се класифицира като основен принцип на демокрацията факта, че „позволяваме на хората да са на улицата и да протестират“, каза евродепутатът.
На въпрос от студиото, има ли разделение в БСП в отношението към Елена Йончева, Цветелина Пенкова каза: „И г-жа Елена Йончева, и БСП винаги са се борили срещу корупцията и са защитавали българските граждани. И не, няма има разделение в БСП“.