"Настояваме отговорните институции, включително и прокуратурата, да разкрият и разобличат персонално организаторите на политическата корупция и изборните нарушения", заяви председателят на ДСБ Иван Костов след днешното заседание на националното ръководство на партията
В официално изявление на ръководството на партията е записано, че решението на Конституционния съд за резултатите от изборите е тежка присъда за Ахмед Доган, която отхвърля начина, по който "в последните 10 години той купува власт". Според партията лицата на политическата корупция са ръководителите на ДПС, БСП, НДСВ. От ДСБ настояват Народното събрание да приеме новия избирателен кодекс до края на лятната сесия и да създаде постоянно действаща, независима и неподкупна изборна администрация и всички демократични партии да постигнат съгласие, за да се създадат условия за истински демократични избори в България. "От ДСБ приветстваме решението на Конституционния съд като първа стъпка към възстановяването на демокрацията в нашата страна", пише още в изявлението. Демократи за силна България са подготвили и проект за промени в управлението на средствата от европейските фондове, който ще предадат на премиера Бойко Борисов тази седмица. Документът е част от антикризисната програма, която подготвя партията, като се очаква ДСБ да представи всички свои идеи за справяне с кризата до Великден.
От ДСБ предлагат всички управляващи органи на оперативните програми да бъдат обединени в един, където да бъде централизирана администрацията, която се занимава с контрола на средствата. "Реално усвояването на европейските средства в България е все още много слабо", коментира Иван Костов. Сред причините, които налагат промени в управлението на средствата са: нуждата от промяна в целеполагането на средствата, феодализацията на управляващите органи, която прави администрацията безконтролна, посочи Костов. Според него факта, че финансовият министър едновременно влиза в ролята на човек, който се стреми към балансирана фискална политика, и човек, който отговаря за усвояването на средствата от ЕС, създава институционален конфликт, който не води до повишаване на усвояемостта. По повече от програмите държавата трябва да осигури съфинансиране, припомни той.