НОВИНИ


Д-р Стойчо Кацаров: СРЗИ наруши закона, като отмени първата карантина на премиера

9 5353 26.10.2020
Д-р Стойчо Кацаров: СРЗИ наруши закона, като отмени първата карантина на премиера
Д-р Стойчо Кацаров

Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ) наруши закона, като отмени карантината в събота на премиера Бойко Борисов, който е бил контактен на заместник – министъра на регионалното развитие Николай Нанков, независимо, че първите проби на премиера са били отрицателни.


Това посочи пред БНР д-р Стойчо Кацаров , председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването.


„СРЗИ няма право да определя срока на карантината, тя се определя от заповедта на здравния министър и тя е 10 дни, така че има нарушение на закона и така са били поставени под риск хората, които са били контактни на премиера.“, допълни той.

 

По думите на д-р Кацаров няма такъв документ за декарантиниране на лица като лекари и медици на първа линия и хора с обществена дейност, според който документ може да се съкрати срокът на карантината, ако има два отрицателни PCR– теста.

 

„Срокът от 10 дни е защото в тях може да си отрицателен, но вирусът може тепърва да се развие и ти в тези 10 дни си потенциално опасен за останалите. Между 7 и 10 дни е инкубационният период на вируса и това е смисълът на карантината.“

 

Според д-р Кацаров не е нужно да се затварят нощните заведения, а трябва да се създадат възможности да се защитят възрастните хора, хората в домовете да не се заразяват.

 

„Притеснително е, че ние нямаме план за действие срещу вируса, тичаме срещу вятъра." посочи още експертът.


Д-р Кацаров заяви, че трябва да се направи преглед на ангажираността на медицинския персонал у нас


"Ние имаме 30 хиляди лекари и още толкова сестри, но едва 5 на сто са ангажирани с лечението и диагностиката на коронавируса.


Тоест ние имаме едно неравномерно разпределение на тежестта в битката с новия вирус - повече хора могат да се ангажират с това и да се търсят резерви, като бъдат стимулирани по някакав начин. Капацитетът на болниците да разкрият легла за болни с Covid-19 е много по-голям. В първата заподед на министъра трябваше да се разкрият 8 хиляди легла, тоест 4 пъти повече , отколкото са настанените в момента. Капацитетът на здравната ни система е от 50 хиляди легла - тоест резерви има, но трябва да има добра организация как да се използват". 


"Имаме обаче критерий за прием в болница – те са определени със заповед на министъра - хората над 65 всички подлежат на хоспитализация и всички със тежки симптоми, независимо от възрастта. Сега обаче се оказа, че леглата не достигат. Но как всички болници ще лекуват Covid-19?“

 

Д-р Кацаров твърди, че през тези 6 месеца заплатите на медицинския персонал са намалени, защото лечебните заведения получават 85 % приходи за дейността си от бюджета си по Здравна каса.

 

„Заплатите им се формират така – те имат базово възнаграждение и върху него всеки месец получават допълнителни средства на база преминал пациент- а сега когато беше спрян месеци плановият прием тези приходи намаляха“.

„90 на сто от дейността на лекарите и сестрите са свързани с планови дейности.“


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама