„Оказа се, че в огромния информационен океан за коронавируса много хора не знаят да плуват и има риск да се удавят... Настъпилото успокоение през летните месеци беше естествено, защото всички копнеехме да живеем по обичайния начин. Човекът е така създаден, че има нужда да бъде социален“.
Това коментира пред БНР д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър и директор на Държавната психиатрична болница „Свети Иван Рилски“.
Според нея по-големият проблем е, че не се е направило нужното здравната ни система да бъде подготвена за новата вълна на заболяването.
„Проблемът с лекарите и сестрите е огромен и той не е отсега. Леглата и оборудването са важни, но болестите се лекуват от хора“.
Д-р Гълъбова препоръча в ситуацията с коронавируса да бъдем аналитични и стриктни, да не залагаме на пълното безхаберие и да правим нужното:
„Елементарните мерки са свързани със спазването на една лична хигиена, която в 21-ви век трябва да е безусловна. Да не ходим болни на работа. Да бъдем по-внимателни в контактите си с хората. Това трябва да ни остане като навик, когато сме болни“.
По думите на психиатъра „страхът е здрава реакция, паниката е нездрава реакция“:
„Водени от един рационален страх, да вършим правилните неща… Усещането за непропорционалност на мерките създава паника в хората. С непрекъснатото следене на ситуацията хората се паникьосват. Паниката не те пази, а те кара да вземаш хаотични решения“.