Президентът е типичен пример. Често се споменава фразата “Обединител на нацията”. Това означава, че този човек трябва да представлява идеята за доверието. Той показва, че системно не се интересува от всички. Поведението му не е на държавен глава.
Това заяви в ефира на bTV психолога Росен Йорданов.
"Покрай тази битка виждам, че Борисов е успял част от самочувствието да го възвърне, но се пропускат важни неща. Сега бе моментът да направим електронното правителство, услугите да са онлайн. Държавата да вложи средства и веднъж завинаги да ги решим тези неща, не да се занимаваме с глупости. Виждаме една злоупотреба с положението, в което сме издигнали тези хора", допълни още той.
Йорданов бе категоричен, че в ситуация на криза е важно обществото да бъде консолидирано, а при нас се случва точно обратното.
По думите му при нас липсва лепилото, което слепва обществото – доверие и солидарност. И това се вижда в говоренето на институциите и на отделни специалисти.
"Например доц. Мангъров изживява своята година на слава, но не си дава сметка, че ерозира доверието, което е много важно в моменти на криза", обясни психологът.
Според Росен Йорданов хората, които не спазват правилата, се опитват да възстановят контрола върху ситуацията, но зад бунта им се крият много страх и неувереност.
"У нас витаят обичайните съмнения, че законите не са за всички. Това в момента много ни пречи – мислим си, че пак трябва да се справяме поединично“, каза още психологът.