Пир по време на чума! В есенната прогноза на ЕК се казва, че само България ще приключи с до 3% дефицит от БВП. Спазването на фискална стабилност е важно, но в допълнение на това се вижда, че ЕК прогнозира по-бавно възстановяване на българската икономика, като се очаква да стигнем нивата от 2019 г. в края на 2022 г. Това каза пред Фрог нюз икономистът Пламен Данаилов.
"Тук важният въпрос е каква е цената на този дефицит? Първо- европейските средства определени за инвестиции, за иновации, чиято цел е да гарантират растеж на икономиката, бяха раздадени като помощи за текущо потребление. Използването на средства от европейските програми, а не от държавния бюджет и не инвестиране в икономиката, е сериозен проблем, който има дългосрочни последици", допълни той.
Експертът уточни още: "Проблемът с това действие на правителството е, че от една страна тези средства не са достатъчни, за да задоволят нуждите и спадът в доходите, а от друга лишават от ценна подкрепа фирмите, желаещи да развиват продукти с висока добавена стойност.
Второ- липсата на реформи не дава възможност държавата да подпомогне ефективно възстановяването и развитието на икономиката. Трето-вижда се, че икономиката се забавя и може да се очаква отново спад.
Липсата на подкрепа, която държавата оказва, не е задължително да е под формата само на директни стимули, а може да е комбинация от стимули и данъчни облекчения. Заради липсата на адекватни решения на тези проблеми, а и заради многото други, България остава страната от ЕС с най - ниски доходи на населението, в това число заплати, пенсии, помощи".