На първо четене и само с 3 гласа против депутатите приеха Закона за държавния бюджет за догодина. Текстовете бяха подкрепени от 98 депутати. Обсъждането на бюджета продължи около час след изчитането на докладите.
Бюджетът беше защитен от ГЕРБ като бюджет, който е насочен към хората и продължава досегашните цели на правителството. Въпреки това обаче критики не липсваха, които се появиха още след публикуването на проекта. Икономисти го определиха като предизборно раздаване на пари без ясна визия за реформи.
И догодина се очаква приходите да надхвърлят разходите. Очакваните приходи за следващата година са 47,6 млрд. лева, срещу 52,5 млрд. лева разходи. От разходите над 3 млрд. са отделени за справяне с COVID кризата, информират от БНТ.
Очаквания дефицит в средносрочен план е 5% от БВП на страната за 2021 г., а държавният дълг се очаква да достигне 25,6% от БВП. Заложено е увеличение с 40 лева на минималната работна заплата, която ще достигне 650 лева и ще остане непроменена до 2023 г.
Отделно ще бъдат увеличени с 10% заплатите в бюджетния сектор и с 30% на работещите на първа линия в борбата с коронавируса.
Предвидено е за следващата година да бъдат подпомогнати домакинствата с 1,6 млрд. лева, а бизнесът с малко над половин милиард. Над 700 млн. лева ще бъдат дадени на държавния сектор за борба с коронавируса, а над 75 млн. лева са отделени за съфинансиране на европрограми за помощ за COVID.