Вторият том на сборник с документи за "възродителния процес" ще бъде представен днес в СУ“Св. Климен Охридски”.
В него доц. д-р Искра Баева и доц. д-р Евгения Калинова, преподаватели по съвременна история в СУ „Св. Климент Охридски", са събрали и систематизирали повече от 500 архивни материала, които отразяват международните измерения на този процес – влиянието му върху отношенията на България с Турция, страните от Варшавския договор, западноевропейските държави, САЩ, арабския свят.
“До сега няма издание, правено по този начин и представящо извори от Централния държавен архив на Република България, Дипломатическия архив на Министерството на външните работи, Архива на МВР и Архива на БТА”, казва доц. Евгения Калинова. ”Документите, които са разпределени в два тома, представят различни аспекти на този процес.
В първия том - „Българската държава и българските турци (средата на 30-те – началото на 90-те години на ХХ век)”, се проследява еволюцията на българската държава към турската общност в България от последното десетилетие на Третото българско царство до 1989 г. Акцентът в него е поставен върху насилствената смяна на имената на турците в България, което бележи началото на асимилационна политика, наречена от управляващите „възродителен процес”.
Вторият том е посветен изцяло на международния профил на "възродителния процес". Това, което беше особено важно за нас е не да повтаряме вече известни факти и истини за тези събития, а да представим сложните процеси в българското общество и държава, които довеждат до този акт на насилие срещу част от българските граждани", обяснява доц. Калинова.
Сборникът с документи за "възродителния процес" е официално издание на Държавна агенция “Архиви” и е част от голяма поредица, наречена “Архивите говорят”.
Символично неговото издаване съвпада с 25-годишнината от насилствената смяна на имената на българските турци.