„COVID-19 подлежи на много изменения и на множество мутации. По последни данни около 12 хиляди мутации. Това обаче не бива да Ви притеснява. Тези мутации не изменят особено вирулентността с изключение на една, при която имаме малко по-висока инфекциозност. Това заяви вирусологът д-р Радка Аргирова.
И точно този вирус в момента „се разхожда” из Европа. Този вирус, въпреки изменчивостта си, има стабилна генетична структура. Това е особено важно за нас, защото ако разчитаме на ваксина, вирусът трябва да има именно стабилна структура, допълни Аргирова пред Нова телевизия.
„Към днешна дата от изследвани 36 души – осем са с двойна инфекция – грип А и COVID-19. Организмът образува антитела и срещу двата вируса”, посочва експертът.
При студено време коронавирусът може да се задържи във въздуха 3-4 часа, затова е важна хигиената, важно е да се почистват всички повърхности, коментира проф. Аргирова
Аргирова напомни и, че преди 2 дни The New York Times публикува данни, че антителата срещу коронавируса може да съществуват с години. Тя обаче добави, че се чака материал с научни данни.
За смъртността в България – изключително става въпрос за организация в здравната система и навременното лечение на тежките случаи, категорична е Аргирова.
Не е ясно дали коронавирусът би протекъл по-тежко, ако си болен и от грип. Нямаме достатъчно опит, каза проф. Аргирова.
Професорът заяви и друго – при студено време, SARS-CoV-2 може да стои във въздуха 3-4 часа. Затова е важно да се чистят повърхности. В научната литература обаче се говори за между 6 и 8 метра разстояние при аерозолите с коронавируса – т.е. не може да вървят с километри.
Аргирова е категорична и, че кучетата, котките и норките може да пренасят коронавируса, може и да боледуват от него.
За антигенните тестове професорът заяви, че антигенните тестове са с чувствителност между 83% и 97%. Трябва да е твърдо над 95%, за да се приемат като доказателство за "четене" на епидемичната картина, каза Аргирова. И прогнозира, че в средата и към края на декември ще има вече спад на новозаразените.