НОВИНИ


Весела Чернева: Спряхме разширяването на ЕС и предизвикахме разочарование на международната сцена

26 7651 20.11.2020
Весела Чернева: Спряхме разширяването на ЕС и предизвикахме разочарование на международната сцена
Весела Чернева

С наложеното вето върху преговорите на С. Македония за членство в Европейския съюз предизвикахме разочарование на международната сцена. Ние изглеждаме като страна, която загуби симпатиите на съседите си, не само на С. Македония, но на целите Балкани. Защото ние спряхме разширяването, ние сложихме спирачка на целия процес.


Това каза в предаването "Лице в лице" по бТВ Весела Чернева, зам.-директор на Европейския съвет за външна политика (ECFR), която коментира темата Северна Македония и ветото на България.

 

"След подписването на Договора за добросъседство между България и С. Македония двете страни пропуснаха възможността да се работи върху него. Това заяви в „Лице в лице“ зам.-директорът на Весела Чернева. По думите македонците смятат, че сме атакували правото им за национално самоопределение и затова реакцията им е толкова емоционална.", каза Чернева.

 

„Договорът за добросъседство е добра рамка, в не го се говори освен историческата комисия, за инвестиции, научен и културен обмен. Тези практически измерения на договора не бяха реализирани. Тук се личи дали има истинско желание, или това е една тема, която е за политическа употреба“, обясни тя.

 

Чернева коментира, че с това решение сме „налели вода в мелницата“ и на българското и на македонското ВМРО. Според нея път назад има въпреки категоричната позиция на сраната ни.


„Има опция, аз съм оптимист. Смятам, че след гласуването на бюджета в България, когато коалицията няма да е толкова жизнено необходима, може би, ще има възможност да се върнем към здравия разум“, заяви тя.

 

Зам.-директорът на Европейския съвет за външна политика посочи, че за целта е необходима Декларация от македонска страна, в която да залегнат българските искания – името Северна Македония се отнася само за територията на Р.С. Македония, за езика да е ясно, че става въпрос за формата, кодифициран след 1945 г. и отказ от твърдението, че у нас има македонско малцинство.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама