880 хил. българи са на мнение, че чрез ваксината за коронавирус ще се поставят чипове в хората с цел контрол над тях. Това са 16% от населението. Въпреки внушителната цифра, вярващите в конспиративната теория за чиповете и ваксините намаляват - през месец юни всеки пети българин (25%) е бил съгласен с това твърдение.
935 хил. души (17%) са съгласни, че коронавирусът не съществува и че това е световна измама. Отчита се лек спад в споделящите това твърдение спрямо месец юни, когато делът е 23%.
Това става ясно от изследване на социологическата агенция “Тренд”. То е изготвено по поръчка на в. “24 часа” и цели да проследи нагласите на населението в България спрямо конспиративните теории, които продължават да витаят около COVID-19. Проучването е реализирано в периода между 2-10 ноември чрез интервюта "лице в лице" сред 1001 души.
Висок процент продължава да смята, че коронавирусът е изкуствено създадена болест. Става дума за 52%. Делът на смятащите, че коронавирусът е изкуствена болест през юни е 43%. 45% са на мнение, че болестта е създадена изкуствено, с цел фармацевтичните компании да печелят.
Темата с ваксините е особено актуална през последните седмици вследствие на първите ефективни ваксини срещу коронавирус. Една четвърт (25%) от българите през ноември месец са на мнение, че ваксина има, но се крие, за да се разпространи още повече болестта и фармацевтичните компании да печелят повече. През месец април съгласните с това са били 39%.
През месец април 53% са били съгласни, че коронавирусът е биологично оръжие, създадено с цел да се намали населението на Земята. Този дял през юни и ноември е по 40%. Прави впечатление, че през ноември имаме повишаване на дела на несъгласните с това твърдение спрямо предходните изследвани месеци.
Една трета от българите са на мнение, че коронавирусът не е по-опасен от сезонния грип. С увеличаването на възрастта намалява делът на хората, които са съгласни с това твърдение.
53% от българите не са съгласни, че коронавирусът се разпространява чрез 5G технологията. Над половин милион българи (10%) обаче са съгласни с това твърдение.