Конституционна реформа ще ограничи правомощията на държавния глава, в чиито ръце в момента се концентрира огромна власт. Ако сега напусна поста обаче, ще възникнат проблеми.
Това заяви президентът на Беларус Александър Лукашенко. Изказването му и поредният призив за конституционна реформа идва ден след натиска на Москва и призива на външния министър на Русия Сергей Лавров да се пристъпи към изпълнение на поетите ангажименти и осъществяването на реформи в основния закон.
Кризата в Беларус продължава вече месеци наред. Яростни протести избухнаха, след преизбирането на Лукашенко за президент на страната. Той успя да спечели 80% от вота, но се смята, че резултатите са били манипулирани. Основната цел според гражданите е Лукашенко, който управлява вече 26 години, да затвърди диктатурата си. Президентът е обект на санкции от страна на ЕС, а междувременно обеща да се оттегли след осъществяването на конституционни реформи. Опозицията се обяви против още в началото.
Лукашенко обаче вчера увери - промените няма да обслужват интересите му по никакъв начин.
“Да, ние трябва да създадем нова конституция, но трябва да е изгодна за страната. Не искам страната да рухне, подчерта държавният глава и продължи, че е важно да се работи върху нов основен закон, за да се предотврати унищожение на страната в бъдеще”, посочи Лукашенко и допълни:
“Поддръжник съм на нова конституция, но не защото се нуждаем от демокрация. При тази ситуация аз се притеснявам за нещо друго: не можем да дадем тази конституция на непознат президент. Би било катастрофа”.