Ваксината срещу COVID-19 се счита за безопасна, особено като се използва тази иновативна платформа. Нежеланите ефекти може са се срещнат и при грипната ваксина. Това каза по БТВ проф. Мариана Мурджева -член на Националния ваксинационен щаб.
Има ограничения при поставяне на ваксината и те са свързани с алергични реакции. Хората с подобен тип реакции трябва да са внимателни при избора на ваксина. Тя не трябва да се прилага при хора с остри инфекции, включително и с коронавирус.
Тя е за профилактика и рискът да се усложни клиничната картина също е повишен.
При хората с тежка ковид инфекция не трябва да се ваксинират. Говорим за хора с тежка симптоматика от остри респираторни инфекции. Ваксините се поставят при добро здраве.
Ако всички започнат да си правят тестове, това ще удължи периода за прилагане на тестове. Ваксината се очаква че няма нежелани ефекти към хора, които са заразени. Трябва да се оценява съотношението полза- риск.
Хората с хронични заболявания са приоритет за ваксиниране, ако не са със силна симптоматика. Всеки случай трябва да се решава индивидуално. Няма данни, че ваксината влияе на автоимунно заболяване.
При преболедувалите хора, антителата се появяват след първия месец. Те могат да се задържат до 5-6 месец. Преболедувалите също могат са си поставят ваксина. Ако имунизацията се извърши след третия месец ваксината няма да навреди.