НОВИНИ


Бивш държавен секретар на САЩ: ”Трагедия” е българското вето за С. Македония

54 6797 10.12.2020
Бивш държавен секретар на САЩ:  ”Трагедия” е българското вето за С. Македония

Трагедия, породена от вътрешни причини - така бившият държавен секретар на САЩ Мадлин Олбрайт определи българското вето върху преговорите за присъединяване на Северна Македония към ЕС на заседание на Комисията по външни работи на американския Конгрес.


Въпросът, зададен от бъдещия председател на комисията, демократа Грегъри Мийкс, гласеше следното: "България блокира Северна Македония заради въпроси за етноса и езика, след гръцките съображения за името. България поставя под въпрос македонската идентичност и език. Как администрацията Байдън-Харис може да работи със съюзниците ни в Брюксел, за да гарантира, че съседите на надяващите се да се присъединят към ЕС държави от Западните Балкани не ги държат в чакалнята?"

 

"Работила съм толкова много време по въпроса с името на наричаната сега "Северна Македония". Когато бях в ООН, я наричахме БЮРМ, "Бившата югославска република Македония", и никой не знаеше за какво говорим. Гърците успяха да постигнат споразумение и по това беше работено много усилено", отвърна Олбрайт.

 

 "В много смисли е трагедия, че българите, заради свои вътрешни причини, сега правят това. Този въпрос трябва да се повдигне - как те изпълняват задълженията си на страна членка? Мисля, че е много важен проблем, който подкопава цялостните ни усилия на Балканите - да постигнем сътрудничество в икономически и политически план."

 

В друга част от изказването си Олбрайт подчерта колко е важна перспективата за присъединяване към ЕС на страните от Западните Балкани и че администрацията на Джо Байдън разбира колко е важен за интересите на САЩ този регион.

"Корупцията остава сериозен проблем и националистки лидери продължават да раздухват и експлоатират етнически напрежения. Китай и Русия също упражняват ново влияние, като особено Сърбия е цел на много антизападна пропаганда.", каза тя.

 

"Трябва да атакуваме вилнеещата корупция, която осакатява политическите институции и подкопава върховенството на закона в региона. Лидерите във всяка държава изглеждат приемат политическите длъжности като възможност да си осигурят оставане на власт; приоритет трябва да е справянето с т.нар. "похищение на държавата" и изкоряването на тези влияния.", посочва us-дипломатът. пише още Дневник.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама