Еврокомисарят Дидие Рейндерс поиска от правната комисия към българското Народно събрание срокове и график, по които да се изпълнят препоръките на Европейската комисия относно върховенството на закона у нас и в частност отчетността на главния прокурор.
По време на среща между Рейндерс и членовете на комисията стана ясно, че до март 2021 г. у нас ще има прокурор, който да може да разследва Обвинител №1.
Проблемите с върховенството на закона и безконтролната фигура на главния прокурор попаднаха в полезрението на Брюксел и бяха включени в първия доклад на ЕК, а по-късно станаха част и от критична резолюция, гласувана в Европейския парламент. Липсата на отчетност бе констатирана и от Венецианската комисия.
Председателят на правната комисия Анна Александрова представи план с мерки по препоръките и увери, че се подготвят промени в Закона за съдебната власт, като една от основните цели е въвеждане на електронно правосъдие. Рейндерс обаче поиска това да се обвърже с конкретни срокове.
Еврокомисарят даде да се разбере, че е важно мястото и действията на главния прокурор, както и яснотата върху собствеността и плурализма в медиите.
"За да дам конкретен пример за функцията на главния прокурор, имаме забележки в доста страни членки. Ясно е, че в България желаем да видим, че са приключени разпоредбите за неговата отчетност", дипломатично призова Райндерс.
Управляващите внесоха в НС промени в Закона за съдебната власт и НПК, според които ще се избере прокурор с правомощия да разследва главния обвинител. Измененията предвиждат разследващият прокурор да участва в производствата по делата по компетентността му пред Специализирания наказателен съд, Апелативния специализиран наказателен съд и Върховния касационен съд. Изискванията към претендента са за най-малко 12-годишен стаж в системата, да е с високи нравствени качества, с "много добра" комплексна оценка и през последните 5 г. да не е наказван.
Критици обаче посочиха, че на практика това едва ли ще бъде ефикасно.
Very good exchange of views with the Bulgarian Parliament @NarodnoSabranie ???????? on the first annual #RuleOfLaw Report of @EU_Commission. Such political debates are key to promote a stronger rule of law culture in ???????? pic.twitter.com/JE6P56Kqi1
— Didier Reynders (@dreynders) December 10, 2020