Бюджета на Европейския съюз е най-амбициозния досега. Това е най-голямото финансиране, което ще получи България. Важно е да се отговори как тези пари ще бъдат усвоени с Националния план за възстановяване. Не виждаме конкретика.
Това заяви пред Българското национално радио икономическият експерт Георги Вулджев.
По думите му планът не е достатъчно амбициозен, а освен това липсва синхронизация между целите на плана и целите на бюджета за догодина.
"Едва ли не те са били правени във вакуум и не е имало съгласуване между това, което се прави в плана, и онова, което се прави в бюджета".
"Кризата е в момента и е много важно какво ще направим с първите получени пари. Затова е много важно да имаме конкретен план за следващата една година, а ние не виждаме такава конкретика", посочи още той.
Икономическият експерт посочи, че очаква на срещата на Европейския съвет да се стигне до консенсус, за да бъде приет бюджетът на ЕС за следващите 7 години:
"ЕС има опция да заобиколи ветото на Унгария и Полша, като прокара парите по различни канали. Това е технически казус и е малко по-сложно. Така че Европа на теория има План Б, но на практика колко лесно ще се постигне и ще е ефективен, не е толкова ясно. Някои от европейските лидери споменаха, че ако не се стигне до консенсус, ще го използват".