Все още няма точна и конкретна информация дали поставянето на ваксина срещу коронавируса ще е с информирано съгласие. Понеже обаче тя не е задължителна, се предполага, че който пожелае да се ваксинира, се е запознал с описанието ѝ и евентуалните странични ефекти. При нежелана реакция отговорност могат да носят лекарят, държавата или компанията производител. Това коментира в адвокатът по медицинско право Мария Шаркова.
Това зависи от това по каква причина се е появила реакцията – от грешка при поставянето, при съхранението и транспортирането, или ако тя не е описана в характеристиката. Мит е, че обикновен гражданин не може да съди фармацевтична компания, допълни тя пред bTV.
Може би нашите управляващи гледат дали другите държави са приравнили антигенните тестове с PCR, за да направят това. Приравняването на двата теста означава, че тези с положителен бърз тест също трябва да се изолират и карантинират, както и контактните с тях. Лекарите, които са установили такива случаи са задължени да информират РЗИ, подчерта Шаркова.