Министерството на отбраната упорито държи на модернизацията на армията. В публикуваната за обществено обсъждане Програма за развитие на отбраната до 2032 г. е записано, че следващите години пренасочени средства за справяне с последици COVID кризата не трябва да влияе на модернизацията на армията или проектите й.
Всичко това идва на фона на множество критики по адрес на военното министерство относно модернизацията на армията на фона на епидемия.
Само преди дни премиерът Бойко Бориосв и военният министър Красимир Каракачанов отидоха на инспекция във военния завод в Търговище, за да проверят как върви процесът по модернизацията на танковете Т-72. Договор за това бе сключен в средата на месец декември. Той е на стойност близо 79 милиона лева. Наскоро стана ясно още, че България купува два патрулни кораба за 1 млрд. лв.
Предвидено e в следващите 12 години големите сделки да се плащат от централния бюджет, а не през бюджета на МО. По този начин до момента бяха платени новите самолети и кораби. Чрез програми на НАТО и ЕС ще се търсят възможности за придобиване на високотехнологични способности за киберзащита.
Програмата за развитие на отбраната 2032 е първият държавен документ за стратегически сектор, в който е включена пандемията от COVID-19. В него се посочва, че коронавирусът ще генерира постоянен епидемиологичен риск за страната ни.
Затова е предвидено до 2032 г. ВМА да увеличи противоепидемичните си способности. Това ще става с нова лаборатория за PCR анализ към МБАЛ-Варна, назначаване на допълнителен персонал в Инфекциозното отделение на МБАЛ-Сливен.