Осем дни са нужни, за да се създаде една такава ваксина. Останалото е въпрпос на производство. 10 трилиона долара са дадени, за да се направи ваксината срещу COVID-19 с такава скорост. Парите са важни, защото те направиха възможно изпитанията да не са едно след друго, а едновременно. Има обаче неща, които все още не са известни.
Това заяви пред Нова телевизия вирусологът проф. Радка Аргирова.
Според нея няма данни как ваксините влияят върху бременни жени, например. Същото се отнася и за въпроса с децата до 14-годишна възраст.
"Има неща, които също не са изяснени напълно - например влияние върху алергични състояния, автоимунни заболявания. Притеснява ме въздействието върху хората с имунодефицитни състояния. Класиката е ХИВ", посочи Аргирова и посъветва тези хора да изчакат и да предпочитат ваксина, която не е от типа РНК.
"От началото на пандемията се промениха много неща. На първо място е самият вирус. Уханският варант вече не циркулира. Два други варианта също не циркулират. Появиха се мутанти", посочи Аргирова, но допълни, че подобен развой е бил предвиден от учените, защото става въпрос за вируси с РНК. Не за всички обаче се знае точно и достатъчно относно тяхната вирулентност, патогенност и другите им качества.
Аргирова посочи още, че новият щам на вируса, за който бе съобщено от Великобритания на практика не е съвсем нов и е регистриран в Бразилия още през месец март.