Православната църква отбелязва един от най-големите християнски празници - Богоявление. Това е денят, в който Йоан Кръстител кръщава Иисус Христос в река Йордан. След тайнството хората видели с очите си християнското триединство на Отец (гласа), Дух (гълъба, кацнал на рамото на Христос) и Син (земния човек) и започнали да вярват, затова денят се нарича още Богоявление.
Според народното поверие през нощта срещу Богоявление небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае.
Вярва се още, че тогава водата спира, пречиства се, след което придобива голяма сила. Затова денят е известен и като Водици.
По традиция във всички православни храмове се отслужват празнични литургии, прави се водосвет на бойните знамена, а след това се провежда и ритуалът по спасяване на богоявленския кръст. Смята се, че който хване кръста, ще бъде здрав и честит през цялата година. В Калофер по традиция се извива леденото мъжко хоро.
Множеството ритуали тази година ще протекат и малко по-различно заради епидемията от COVID-19. Традиционните литийни шествия са отменени на места. Ритуалът с хварлянето на кръста ще бъде изпълнен. Леденото хоро няма да бъде в същия вид.
Освещаването на бойните знамена в София ще протече под засилени мерки за сигурност. До паметника на Незнайния войн в столицата ще може да се стига през два пункта, а служителите на НСО ще извършват проверки на хората за опасни предмети.
Йордановден се смята за последен от периода на т. нар. мръсни дни.
Имен ден празнуват Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Боян, Богдан, Богдана.