Пикът на световното потребление на петрол премина безвъзвратно, пише ”Газета Ру”. Според изданието тази новина е възможно най-лошата за руската икономика. Рублата се срина през 2020 година спрямо долара с 16,7%, . Към 31 декември един долар се разменяше срещу 74,42 рубли. Година по-рано съотношението беше 61,99 рубли за долар. Упадъкът на рублата към еврото в рамките на 2020 година бе с 24,1%.. Къв края на годината едно евро вървеше срещу 91, 52 рубли.
В сърцето на цялата история е нефтеният шок. Според специалистите най-комфортната цена за експорт на петрол е 60-70 долара на барел за сорт "Брент".
След тежки преговори на своебразния картел с крупните световни износители начело с ОПЕК тази цена падна до 30 долара.
Според "Газета Ру" нефтеният отрасъл сега напомня за далечната 1985 година. Тогава Саудитска Арабия увеличила добивите си 5 пъти, но цената на течното злато паднала 3, 5 пъти. Този факт подкопал сериозно икономиката на СССР.
Според "Блумбърг" един барел, сорт "Брент", ще се търгува в първите месеци на 2021 година срещу 47, 8 долара.
Енергийното министерство на САЩ прогнозира 48, 5. Рейтинговата агентция "Фич" дава 53 долара. В "Муудис" обаче са скептични - 40-45 долара.
Банката "Голдман Сакс" твърди, че цената към края на годината ще е 65 долара, а средногодишната - 55.
Банка "Русия" излиза с хипотеза, че руският сорт "Урал", аналогичен по принцип на "Брент", ще се котира докъм 45 долара за барел.
При тези цифри новината за бъдещето на руската икономика, която залага в голямата си част на износа на петролни продукти, никак не се очертава да е розова.
Георги Христов