Толкова ли беше сложно през 2021 г., предвид факта, че България е страната с най-малки инвестиции в капиталови активи от целия ЕС, с цел стимулиране на икономиката и на предлагането, да беше увеличен прагът за изписване директно като разход на закупени ДМА от 700 лв., както е сега, на 7 000 или на 17 000, или въобще този праг да отпадне.
Така, в рамките на 2021 г., с едно такова решение, биха се решили 2 проблема. От една страна се стимулира икономиката на България в такава трудна година, от друга страна, се стимулира наваксването на сериозното изоставане на инвестициите в капиталови активи, което има в държавата.
Това е една от причините България да е на последно място в ЕС, това е една от причините доходите в България да са на последно място в ЕС.
Решаването на този проблем със сигурност ще доведе до по-високи възнаграждения за хората.
Важен въпрос е дали можем да си го позволим и отговорът е да! Защото миналата седмица излязоха данни от НАП, че през 2020 г. са събрани повече приходи отколкото са били планирани.
За да не останат заблудени хората, че някой работи повече отколкото се е наложило, ще дам един прост пример.
Ако вие може да произведете 10 химикалки, но заложите в плана си, че ще произведете 5, и този план ви бъде одобрен, а след това произведете 6 и се похвалите, че сте произвели с 1 повече, отколкото сте обещали, то реално всички сме загубили…
Вие сте решили, че този номер може да мине, без да се напъвате да произвеждате повече и отделно може и да се похвалите, а пък ние, в конкретния случай, сме загубили 4 химикалки...
Същото е и с НАП! Заложените ниски цели е лесно да бъдат надминати и това да бъде отчетено като огромен плюс...
Но за сметка на това, през последните 10 години НАП са отписали десетки милиарди лева несъбрани вземания...
С тях не са построени училища, пътища, не са финансирани редица проекти, които щяха да доведат до по-високи заплати!!!
Пламен Данаилов