Виждате,че президентът започна консултации с особен вид политически субекти, включително и партии в процес на заличаване. Оценявам това като допълнителен ход в това да се нарушава доверието в процеса. Не можеш да започнеш консултации със съмнителни политически субекти. Някои от участниците дори не са регистрирани като партии. Президентът прави опит отново да промени датата, защото много бързо я каза. Опитва се да търси здравен консенсус.
Това заяви пред bTV социалният министър Деница Сачева. Повод за коментара й са консултациите, които държавният глава започна миналата седмица. Радев първо се срещна със здравните власти, а след това с представители на ЦИК и общините. През уикенда имаше разговори и с извънпарламентарните партии. Идеята е да се проведат консултации относно датата на вота, който тази година ще се проведе на фона на пандемия. Първоначално обявената дата на парламентарните избори бе 28 март, но все още решението не е окончателно.
"Не гледам на политиката с яд, раздразнение или друга емоция. Политиката е сериозна работа и към нея трябва да се подхожда внимателно. Радев трябва да е на висотата на отговорността, делегирана в тази позиция, както съветва и нас да сме отговорни. Нито една дата не ни притеснява. Бихме били първа политическа сила. Беше обявена датата 28 март. Имаше голямо обществено напрежение за предсрочни избори", посочи още Сачева.
Основната позиция на управляващите е именно, че държавният глава Румен Радев в момента е дал на заден ход от първоначално обявеното си намерение парламентарните избори да се проведат на най-ранната възможна дата. Миналата седмица Десислава Атанасова от ГЕРБ дори загатна, че някой е "забранил" на президента да коментира датата 28 март като възможна.
"Президентът трябваше да мисли за всички тези въпроси, преди да обяви датата 28 март. Сега трябва да поеме отговорност", категорична беше Сачева.
Тя посочи, че оставащото време, в което сегашното Народно събрание ще работи, е напълно достатъчно, за да се приемат необходимите промени в Изборния кодекс, за да се осигури правото на вот на всички бъгларски граждани. Основното притеснение в момента е как ще гласуват хората, поставени под изолация и карантина, както и какво се случва с вота на българите в чужбина, ако в държавите има строги противоепидемични мерки.
Сачева отказа да отговори водят ли се в момента разговори между тях и техните коалиционни партньори в кабинета за съвместно явяване на изборите. Категоричен отговор нямаше и от вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов, който е и лидер на ВМРО.
Сачева бе категорична - преди 31 януари противоепидемичните мерки няма да бъдат разпуснати.
"Тази и следващата седмица ще се вземе решение. Това, че имаме два-три дни добри показатели, не трябва да ни рада. Трябва да завършим пълния цикъл до 31 януари, за да сме сигурни", посочи още Сачева.
Социалният министър осъди ваксинацията на общински съветници в Сандански:
"Има ваксинационен план. Неслучайно са направени всички тези групи и на първо място трябва да се ваксинират лекари, възрастни хора, учители. Бих помислила на първо място за някой, който наистина има нужда от това. Мисля, че общинските съветници вече съжаляват, особено след това, което стана медийно известно. Смятам, че повече няма да има такива случаи след тази история".