НОВИНИ


Военните се чистят от ненужни имоти

7 4758 08.03.2010
Военните се чистят от ненужни имоти

Военното министерство планира за три години - до края на 2012 година - да се освободи от всички армейски имоти с отпаднала необходимост, които според анализ на ведомството са 858 на брой.



От тях 344 са публична държавна собственост, 197 частна държавна собственост, а 32 са отдадени под наем. 317 имота обаче нямат документи за собственост и с тях не може да се оперира към момента.

Стратегията на министерството за освобождаването от ненужните имоти предвижда това да става чрез продажбата им, предоставянето им на ведомства и общини, даване под наем или на концесия и други. Идеята, лансирана наскоро от военния министър Аню Ангелов, е с имотите, които ще бъдат давани на общините, министерството да плати дълговете си към местната власт. Не се знае обаче как общините биха приели подобна възможност.

Бившият военен министър Николай Цонев влезе в спорове с някои общини, след като отказа да им предостави безвъзмездно имоти.

Анализът на МО показва, че само за охрана на обектите с отпаднала необходимост са назначени 2223 охранители по сключени договори със специализирани фирми, за което МО е планирало оперативни разходи за 10.75 млн. лева през 2009 година. Средната месечна сума за един обект е 900 лева, а за една година 10 800 лева.

Освобождавайки се за една година от 300 обекта, МО ще успее да спести 3.5 млн. лева, се посочва в стратегията на министерството.

То ще търси възможности за продажба на имотите чрез посредник, могат да се реализират и имоти с отстъпено право на строеж. Не се изключва възможността имоти да бъдат връщани в държавния поземлен и държавния горски фонд. Съгласно закона за физическото възпитание и спорта министерството има право да проведе процедури за предоставянето на спортни обекти и съоръжения към МО под наем или на концесия.

Министерството си е поставило за цел и предприемането на законодателни инициативи за постигането на конкурентни цени. В момента според Закона за държавната собственост началната цена на имотите се формира на база данъчната им оценка плюс 40 процента. Военният министър Аню Ангелов вече се оплака, че при този регламент се формират цени, които правят непродаваеми по-непривлекателните имоти.

Планира се създаването на автоматизирана информационна система за управление на военната инфраструктура.

Според справката на МО за периода 1999 – 2009 година армейските имоти с отпаднала необходимост са били 1309. За десет години са продадени общо 434 имота за близо 125 млн. лева. Заменени са 87 имота с 1.897 млн. кв. м. за около 300 апартамента на стойност около 32 млн. лева. 54 имота са предоставени на областни управи, 127 - на общините.

Военният министър съобщи вече, че по времето на министрите Веселин Близнаков и Николай Цонев (и двамата от НДСВ) са извършени 312 продажби на имоти, от които са спечелени близо 19 млн. лева. В същия период са заменени 87 имота срещу 300 апартамента.

Заменките обаче бяха прекратени при встъпването в длъжност на Николай Цонев.

Открити са данни за сключвани неизгодни сделки, като само за имоти в София са образувани 46 прокурорски проверки и 9 досъдебни производства.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама