Решението масовата ваксинация у нас да е с разработката на AstraZeneca и Оксфордския университет е изцяло експертно, а не политическо. Това заяви категорично в ефира на bTV д-р Даниела Дариткова, шеф на депутатите на ГЕРБ в парламента. Думите й идват след разразилия се преди няколко дни скандал, с който стана ясно, че майката на евродепутатът Ева Мейдел (от партия ГЕРБ) е директор на AstraZeneca за България.
Това стана повод за притеснения, тъй като от медицинска гледна точка към момента подобно решение изглежда необосновано. Ваксината на AstraZeneca все още не е одобрена на територията на Европейския съюз като предстои лекарственият регулатор скоро да даде зелена светлина. Поради тази причина обаче липсват публично известни данни за ефкетивността на ваксината. Твърди се обаче, че нейната ефикасност е между 70 и 90%, което е по-ниско в сравнение с одобрените към момента разработки на Moderna и Pfizer/BioNTech. Затова възникна и въпросът защо се планира масова ваксинация с ваксина, която би трябвало да е с по-ниска ефективност.
"Ваксината на АстраЗенека все още не е одобрена от регулаторните органи. Смятам, че това е преценка на експертите. Доверявам се на тези, които са посъветвали правителството да осигури по-голям процент ваксини от тези. Това е медицинско, не политическо решение", увери Дариткова.
"Смятам, че е спекулация това, която по никакъв начин не отговаря на действителността. Не бива да се подкопава доверието във ваксинационния процес", посочи още Дариткова.
Тя се обяви за връщане и на по-големите ученици в клас. Вчера стана ясно, че окончателното решение ще бъде взето седмица преди началото на месец февруари.
Относно изборите и избараната от президента дата за тяхното провеждане - 4 април, Дариткова не пропусна да отправи поредната порция атаки, с което да подължи огъня между "Дондуков 1" и "Дондуков 2".
Според нея темата е била толкова на фокус заради организираните от държавния глава консултации.
"Остана впечатлението, че едва ли не датата е решаваща. Беше полезно да се чуят здравните власти, наистина. ланиране трудно може да се направи, но смятам, че могат да се създадат здравни протоколи. Наш ангажимент като законодатели е да гарантираме правото на гражданите да участват в изборите. Консултациите бяха, за да се избере подходяща дата на изборите. Не мисля, че толкова скоро преди вота трябва да се правят консултации за осъвършенстването на изборния процес. Можеше да ги направи през есента. Беше логично тогава и да се консултира и тогава да се обсъдят идеите и да се даде време за тяхната реализация. Имаме препоръки от Венецианската комисия и практика в ЕСПЧ, че не е добре да се променя Изборния кодекс толкова скоро преди избори", посочи Дариткова.
Лидерът на ПГ на ГЕРБ отказа да отговори кой ще е основният политически опонент на формацията на предстоящите избори.