Проблемът е, когато новият щам стане доминантен в обществото, както се случи в Западна Европа. Трябва да сме много предпазливи в отварянето. При високи нива на заболеваемост в обществото, тези показатели не могат да се снижат при работещи училища. Това е рисково. Заболеваемостта ще се увеличи при разпускане на мерките.
Това заяви пред Българското национално радио математикът Петър Велков.
Изказването му идва на фона на новината в края на миналата седмица, че у нас са потвърдени първите случаи на новия, по-заразен щам на COVID-19.
Велков обаче все пак отчита и положителната тенденция в спада на случаите.
“Мерките работят, затова имаме и солиден спад от около 60% в смъртността, съответно хоспитализираните хора и около 35% е спадът при критичните случаи. Това са три ключови показателя”, посочи математикът.
Той обаче отново повтори - притеснително е, че у нас все още няма ефективна система за тестване, проследяване и карантиниране, което води и до висока скрита заболеваемост.
“два 10 хиляди е броят на карантинираните лица у нас. Всеки позитивен би следвало да има от 3 до 5 души лица от първи ред, които да се карантинират. По думите му абсолютният минимум на карантинираните у нас трябва да е 26-27 хиляди души, ако всеки заразен има по 1 контактно лице”, смята Велков.