Не става дума за нови щамове, а за различни генетични линии в състава на един щам. Те са по-заразни, но това не значи, че афинитетът на антителата е снижен и те губят качествата си. Хората не трябва да се притесняват, че веднъж преболедували или ваксинирани, не са предпазени. Афинитетът е снижен, но не е елиминиран. Въпрос на време беше вирусът да стане по-заразен.
Това заяви пред bTV инфекционистът д-р Трифон Вълков.
Според него високият брой на заразени в голяма част от европейските държави се обяснява със сериозните противоепидемични мерки, взети в началото. Именно поради тази причина висок процент от населението не се е срещал с вируса.
"Всички сме свидетели как и по какъв начин тук в България се спазват мерките. Това доведе до доста голям процент от населението, който вече се е срещал с вируса. Това е причината с близо десетократния спад в заболеваемостта", посочи Вълков.
В пространството витаят имена на всякакви медикаменти, които се спрягат за панацея срещу COVID-19. Напоследък особено активно се говори за ивермектин.
"Ивермектин не помага и няма как да замести ваксината. До момента проучванията категорично отричат неговите ползи като лечебно средство", посочи инфекционистът и допълни, че има доказателства за липсата на съществен ефект при лечението на пациенти с коронавирус и при преливането на кръвна плазма.
Вълков увери, че РНК ваксините не биха могли да презапишат собственото ни ДНК и обясни, че организмът ни не разполага с такъв тип ензими.