Започва записването при личните лекари на хората, желаещи да се имунизират срещу COVID-19. Това стана ясно от думите на д-р Николай Брънзалов, зам.-председател УС на Българския лекарски съюз в ефира на bTV. Джипитата ще преценяват кой да бъде приоритетно ваксиниран. С такъв ще се ползват хората с хронични заболявания, например, тъй като при тях инфекцията протича по-тежко, а смъртността е по-висока.
"Естествено, ние няма да връщаме хора. Искам да стане ясно, че тези фази, които са обявени в календара, са доста условни. Във всички случаи ще има преливане. То вече започна в различните области", увери Брънзалов и даде пример със столицата, където мобилни екипи вече ваксинират хората в домовете за възрастни.
Към този момент той определи твърденията, че препарата на AstraZenecа не е подходящ за хора на над 65-годишна възраст като "спекулации". Такава информация все пак имало, но Брънзалов призова да се изчака с кратката характеристика на ваксината.
"Маската е най-препоръчителното защитно средство. в началото наистина имаше криза с набавянето и тогава по неволя така тръгна - шалове, шлемове. Апелирам да се ходи само с маска. Работих с шлем - по-удобно е, по-лесно се говори, но не бих казал, че е особена защита", обясни още медикът.
Брънзалов обясни, че ресторантьорите са последни по приоритет при разхлабването на мерките, защото опасността от зарязаване в обектите е по-висока.
"Там хората прекарват най-много време, едва ли могат да се хранят с маски. Носи съответните рискове. Винаги са в затворени помещения, сезонът не позволява да сме навън. Никой не желае да не отпуска мерките, за да направи напук на което и да било съсловие в обществото", обясни Брънзалов.
Думите му идват след вчерашния масов протест на жълтите павета, в който участваха стотици представители на бранша. Ресторантьорите поискаха да отворят врати на 1 февруари.
Медикът обаче смята, че ресторантите на практика са по-опасни от моловете и фитнесите, защото в залите за спорт има по-голяма възможност за спазване на физическа дистанция.
Училищата също попадат в рискова група, обясни Брънзалов.
"Те също са опасно място, където вероятността да има заразяване и висока. Но там има друг приоритет - образованието. Децата много се измъчиха. Тази учебна година на практика е до голяма степен компрометирана. Психологически нещата не вървят добре. Най-малките се пуснаха след Нова година на училище и се показа намаляване на заболеваемостта. Ако тази тенденция се запази и след 4-ти януари, ще има допълнително разхлабване на мерките", коментира лекарят.
Брънзалов смята, че изборният процес ще протече нормално и увери, че няма опасност от заразяване за участниците.
"Подвижните екипи ще са или преболедували, или ваксинирани. Надявам се, че няма да има проблеми. Всички ще са оборудвани с предпазни седства. Надявам се заразените да са малко през месец април и да няма проблем".