Американският прокурор в София Джесика Ким обясни какви са причините България да е считана за най-корумпираната държава в Европейския съюз - олигархично влияние, конфликт на интереси, злоупотреби с държавни ресурси и липса на медийна независимост. Няма обаче политическа решителност за решаване на този проблем. А корупцията според нея застрашава националната сигурност на страната ни, защото я прави по-уязвима към външно влияние.
“Това, което липсва, е сигурността и увереността, че българите ще бъдат третирани еднакво от закона. Това е и нещото, което търсят външните инвеститори – въпреки природните си достойнства, чуждестранните инвестиции остават малка част от БВП на България”, посочи Ким по време на виртуална дискусия, посветена на корупцията и върховенството на закона, организирана от Атлантическия клуб и водена от бившия ни посланик в САЩ Елена Поптодорова.
Американският юрист бе категоричен - съдебната власт у нас не е независима. Освен това са предприети редица стъпки за нейното подкопаване, които са довели и до отслабване на наказателното преследване срещу корупцията по високите етажи. ФрогНюз припомня, че подобни констатации има и в доклада на Европейската комисия за върховенството на закона в държавите-членки на блока, който излезе това лято.
Проблемите могат да бъдат решени с политическа воля, смята Ким. Българските лидери знаели добре какво е необходимо за промяна, но малко е направено в тази посока, допълни още американският юрист.
Констатациите в различни доклади - проблемите с медийната собственост, злоупотребата с държавни ресурси и проблемите с отчетността на главния прокурор у нас са различни елементи на един и същи въпрос, което изисква те да бъдат решени комплексно, обясни още Ким.
“Отчетността започва от българските лидери - във всяка партия и на всяко ниво - с подкрепа на принципа, че никой не е над закона - включително самите те. След което българските лидери трябва адекватно да отговорят на исканията на хората за справедливост и върховенство на закона, за да повишат доверието в демократичната система. Те трябва да гарантират, че реформите следват тези принципи, ангажирайки се с надпартийна, функционираща правосъдна система и ефективни антикорупционни механизми”, посочи Ким.
Според нея окончателното разделяне на Висшия съдебен съвет на две отделни институции за съдии и прокурор ще гарантира по-голяма независимост на съда.