Икономическата тревога у българите ще стане водеща, прогнозира Росен Карадимов
”Желание за промяна има и то е много по-сериозно, отколкото беше на предишните избори.
Второ има един изчерпан модел, който няма потенциала да даде визия и хоризонт напред.” Това заяви пред БНТ политическият анализатор Росен Карадимов.
Той подчерта, че ма тектонични движения отдолу, които могат да изненадат социолозите и именно затова те се застраховат, че това, което казват не е прогноза, а моментно състояние.
"Кой очакваше, че юни месец площадите ще бъдат пълни. На 4 април, католическият Великден, студентите, които учат в чужбина дори да не са онлайн, ще бъдат в България, а те бяха в основата на протестите срещу властта през лятото.", изтъкна Карадимов.
Според експерта икономическата тревога у българите ще стане водеща. Той посочи, че този от политиците, който даде визия, ясен хоризонт, стабилност и предсказуемост за промяна има много голям шанс този път да бъде чут.
"Не е нормално в един пълен мандат, който завършва, 1 месец преди края на парламента да не бъде отчетено свършеното от правителството и дали съответства на предизборната му програма.
В една нормална страна управляващата партия влиза в изборите с отчет на свършеното.", критикува управляващите Карадимов.
Той изтъкна, че в предизборната си програма от 2017г. ГЕРБ са обещали изграждане на единна информационна система между Здравна каса, Нои, Нап, болниците и доставчиците: "Беше заложено и приемане на специален закон за намаляне на административната тежест и въвеждане на принципа на мълчаливото съгласие в администрацията - ако на подадена молба от гражданин не бъде отговорено в рамките на 14 дни, това означава, че администрацията е съгласна. Само тези две неща правят революция в държавата. Те не са изпълнени.
За жалост тази програма бе използвана основно за убиване на различни желания на различни сектори.", изрази съжаление Росен Карадимов.
"Има една опозиционна партия с реалния шанс да победи ГЕРБ, и това е БСП.", бе категоричен експертът.
Помолен от водещата да опише ситуацията в левицата, Карадимов коментира, че в момента БСП е в много добра политическа и организационна кондиция.
"В последните 5 години БСП за пръв път в цялата ни 30-годишна история след Прехода не направи нито едно безпринципно действие. Това е изключително важно. БСП не влезе в коалиция с ГЕРБ, отказа постове, отказа места. Държа се принципно.", подчерта Карадимов.
"Корнелия Нинова бе критикувана преди 4 години, когато издигна кандидатурата на Румен Радев. Сега същите хора, които я критикуват, тогава я упрекваха, че не издига партийна кандидатура, а на независим кандидат. Нинова спечели президентските избори. Удвои парламентарната група, увеличи евродепутатите на БСП и направи пробив в местната власт.", припомни политическият анализатор.
Запитан за евентуално напрежение в левицата, Карадимов отговори, това е нормално, защото голяма част от елита на БСП отпреди 5 години е бил лишен от привилегията да присъства перманентно в парламента и да бъде несменяем и в органите на партията. "Ако вие искате да видите БСП отпреди 5 години, аз не искам да я виждам. Аз искам да видя една съвременна лява партия с пряко избран лидер. Това е най-съвременният подход.", заяви Росен Карадимов.