Русия се връща към модела на управление на икономиката от времето на Съветския съюз. Трима академици от Руската академия на науките – Абел Аганбегян, Борис Порфириев и Александър Широв – предлагат в страната да се въведе отново петилетката.
Става дума за петгодишен икономически план по съветски модел като средство за борба с кризата, причинена от пандемията на коронавируса. В доклад, публикуван в московския бизнес всекидневник "Ведомости", те предлагат няколко реформи за повишаване на растежа на БВП до 3-4% годишно. Както пише вестникът, става дума за връщане към петгодишно планиране на социално-икономическото развитие и привличане на средства от активите на банки и спестявания на предприятия и граждани, а не само на Фонда за национално благосъстояние на Русия.
Учените предлагат също допълнителни държавни заеми и масова приватизация.
Авторите на идеята предполагат, че по този начин могат да бъдат увеличени минималната заплата, обезщетенията за безработица и пенсиите. Те също така настояват да се премахнат всички данъци върху доходите на бедните и да се въведе прогресивна система, подобна на тази, наблюдавана в много европейски страни, включително Франция, Германия и Великобритания.
Припомняме, че в СССР Държавният комитет е съставял икономически планове на всеки пет години, като всеки път е очертавал текущите проблеми на деня. Последният петгодишен план е спрян през 1991 г. и не е завършен поради разпадането на СССР. Оценките на Държавната служба за статистика, публикувани наскоро от Росстат, показват, че БВП на Русия се е свил с около 3,1% през 2020 г., което се дължи на блокирането на икономиката от COVID, така и на спада в световните цени на енергията.