Само две области на юг от Стара планина са увеличили населението си през последните десет години - София и Кърджали. Това показва анализ на Института за пазарна икономика за икономическото и социалното развитие на Южна България.
Всички останали области губят хора, като положението е особено драматично в Пазарджик и Стара Загора, които са на минус с по 38 000 души.
Промените за двете области, чието население се е нараснало, не се дължат на увеличена раждаемост и ниска смъртност, а на механичен прираст - "откраднали" са работна ръка от други райони.
Притокът към София е едно от обясненията за оживения жилищен пазар и бързо покачващите се цени, за острия недостиг на места в детските градини, за проблемите в инфраструктурата, която особено в по-новите квартали, не може да навакса на този бърз ръст на населението, коментира Адриян Николов от ИПИ при представянето на анализа.
При механичното движение става видимо кои областите са "магнит" за работна сила и за по-млади хората. Кърджали стои като очевиден победител с висок механичен прираст през 2019 г., но там върху миграционните процеси има влияние на изборния цикъл, поясни експертът. Той открои Пловдив като много привлекателен център за миграция, тъй като местната индустрия изпитва глад за кадри и предлага много възможности за добра работа.
Прави впечатление, че през 2009-2019 г. има леко повишаване на дела на населението, което е под линията на бедността - единствени изключения са Ямболска област, където промяна няма, и Кърджали, където процентът на най-застрашението от немотия население се свива.
Най-видим проблем има в Благоевград, където има влошаване на ситуацията на пазара на труда, закриване на няколко големи предприятия и свиване в туризма през последната година, което вероятно ще "изстреля" бедността още по-нагоре, смятат от ИПИ.